Prehrať video

Do našich viníc patrí ŽIVOT

Zrodila sa partia, ktorá pomáha revitalizovať vinohrad. Adoptovali si kúsok vinice, prišli sa o ňu starať a vrátiť ju späť do života. Popri práci oddychovali v prostredí so skvelou atmosférou. Pripravili sme pre nich koncerty, workshopy a veľa zážitkov, aké nikde inde nezakúsili.

bck
icon

Našli sme
50 statočných,
ktorí majú chuť zachrániť vinohrady
na Slovensku

Vinohradníctvo má u nás viac ako 1200-ročnú históriu. Za ten čas sa stihlo vybudovať množstvo krásnych zákutí po celom Slovensku. Mnoho z nich však teraz chátra a s nimi aj kus tradície. Ľudia už nemajú čas starať sa o ne alebo ich považujú za kus zbytočného priestoru vhodného jedine pre developéra.

Adoptovali sme si časť zanedbaného vinohradu vo Svätom Jure a spoločne ho zrevitalizovali. Našou odmenou boli okrem sladkého hrozna aj nové zážitky. Zažili sme koncerty, workshopy, dobré jedlo a hlavne sme stretli ľudí, s ktorými sme si rozumeli. Postarali sme sa o vinič a o to, aby sme sa zabavili.

Tak, ako je vinohradníctvo zakorené v našej históríi, je hrozno srdcom Viney. Práve preto podporujeme slovenské vinice. Tento rok sme uviedli na trh limitovanú edíciu Vinea Muškát moravský, ktorá pochádza z tohtoročnej úrody z Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti.

Vrátili sme život do slovenských
vinohradov!

hrozno

Ako
to celé prebiehalo?

Na začiatku sme si síce zašpinili ruky, ale na konci nás čakala zaslúžená odmena.
A čo chutí lepšie ako plody vlastnej práce?

icon
icon
icon

Júl
Očista

Venovali sme sa viniču. Otrhali lístky, osekali výhonky a vyklčovali vinohrad. Hlavu sme si po práci vyčistili na súkromnom koncerte.

icon
icon

August
Grape

Užili sme si atmosféru na festivale Grape. Zabudli na starosti.
A podelili sme sa o naše skúsenosti z viníc s ostatnými ľuďmi.

icon
icon

September
Oberačka

Obrali sme plody svojej práce. Rukami nám prešlo až 800 kg hrozna.
Z neho dokážeme dostať vyše 500 litrov šťavy. Zaslúženou odmenou nám bola chutná večera a dobrý koncert.

icon
icon

Október
Prešovačka

Na poslednom nadupanom evente sme sa naučili, ako prešovať z hrozna sladkú šťavu. Dozvedeli sme sa o výrobe muštu a o procese výroby vína. Zakončili sme to veľkou oslavou a skvelou husacinou.

icon
icon

Kto sprevádzal
statočných?

Sme ľudia, ktorí milujú hrozno, vinič a všetko čo k tomu patrí. Vieme, že lásku, ktorú vinohradu dáme, nám oplatí násobne.

Michal Bažalík

Michal Bažalík

K hroznu si našiel cestu už pri nástupe na školu vinohradníctva a vinárstva v Lednici. Tá prebudila jeho vášeň pre vinič. Po ukončení školy sa rozhodol odísť z veľkomesta do malebného prostredia Svätého Jura. Tam revitalizoval až 2 hektáre viníc a stará sa o ne. Nebojí sa pritom používať netradičné postupy. Základom je, aby bolo všetko ekologické. V tom vidí budúcnosť.

Andrej Kukumberg

Andrej Kukumberg

Vinohradníctvo má v krvi. A to poriadne dlho. V jeho rodine je táto tradícia už od roku 1891. Dnes obhospodaruje vyše 3 hektáre vinohradov. Z jeho lásky k viniču sa stalo až poslanie. V roku 2013 založil občianske združenie CHRÁŇME VINOHRADY, ktorého hlavným cieľom je ochrana a obnova pôvodných vinohradov.

Miro Miklovič

Miro Miklovič

Pred 6 rokmi sa rozhodol vymeniť prácu v komerčnom svete reklamy za fulltime v prostredí vinohradov. Pracovať s hroznom však začal už pred vyše 20 rokmi. Vtedy sa presťahoval do Svätého Jura a obnovil starý vinohradnícky dom v historickom centre. Dnes spravuje 1 hektár svätojurských vinohradov v bio režime. K tomu oživuje ďalšieho takmer pol hektára vinohradov.

Štefan Achberger

Štefan Achberger

Už ako malý chlapec miloval vinohrady. Pomáhal starať sa o hrozno svojim starým rodičom. Od nich nakoniec aj prevzal vinicu, v ktorej pracuje dodnes. Vášeň pre túto tradíciu mu ostala a stále rastie. Pracuje tak ako kedysi jeho babka a dedko. Starými osvedčenými metódami.

Braňo Bahna

Braňo Bahna

Alebo ako ho domáci volajú - svätojurský vinicobuditeľ. Tento titul si vyslúžil za propagáciu svätojurského vína a za iniciatívnu myšlienku vybudovania vinohradníckeho skanzenu. A medzi prvými sa pustil do projektu „Adoptuj si vinicu“. Dnes obhospodaruje približne 3 hektáre viníc a obnovuje ďalšie. O tie sa stará úplne ekologicky a bez akýchkoľvek pesticídov. Stavia na tradičných metódach, ale s vlastným inovatívnym prístupom.

icon
icon

Spoznajte krásnu
Svätojurskú
vinohradnícku oblasť

Svätý Jur je starobylé mestečko, ktoré leží vo vínorodom kraji na úpätí Malých Karpát, necelých 14 km od Bratislavy. Historické jadro Svätého Jura bolo vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu.

Predpokladá sa, že obyvatelia Svätého Jura sa vinohradníctva chopili ešte v 11. storočí. Svätý Jur sa zásluhou vinohradníctva a nemeckých kolonistov sformoval v zemepanské mestečko s vlastnou samosprávou.

Z vojnových škôd a zo živelných pohrôm, ktoré postihli Svätý Jur najmä v 15. a 16. storočí, sa obyvatelia mestečka spamätávali ľahšie práve vďaka vinohradníctvu, ktoré bolo značne ziskovým odvetvím výroby.

Po získaní privilégií slobodného kráľovského mesta bol Svätý Jur právne na úrovni takých miest ako Bratislava, Trnava či Košice. Koncom 17. a začiatkom 18. storočia však prišla kríza.

Dnes sa Svätému Juru darí. Má aj vlastný vinohradnícky spolok, ktorý združuje viac ako 50 členov - počnúc nadšencami, malými vinármi a obrábateľmi viníc a až po známe vinárske firmy a profesionálnych vinohradníkov. Hlavným poslaním spolku je podpora a propagácia svätojurského vinohradníctva.

icon
icon

Pozrite sa, ako sme sa mali
vo vinici

icon

Vraciame sa
do viníc!

Už začiatkom roka 2017 pripravujeme
novú kampaň.

Vo vinohradoch síce zostaneme, ale môžete sa tešiť na ešte viac zaujímavostí, a to aj pre tých, ktorí nemôžu prísť priamo na event.

Sledujte našu stránku
a
Facebook pre viac informácií

Facebook